employeexpericence_14_1920x540
josef blazicek

Josef Blazicek

is chairman of the supervisory board and one of two independent shareholder representatives. He was voted into the supervisory board in 2009. In the current period of office, Blazicek is also chairman of the human resources committee and a member of the audit committee.

Year of birth: 1964
Nationality: Austrian

paul neumann

Paul Neumann

is deputy chaiman of the supervisory board. He was appointed to the supervisory board in November 2016. In the current period of office, Neumann is also chairman of the audit committee and a member of the human resources committee.


Year of birth: 1984
Nationality: Austrian

karlastecker

Karl Astecker

is a member of the supervisory board and one of two independent shareholder representatives. He was voted into the supervisory board at the annual general meeting on 11 March 2021. In the current period of office, Astecker is also a member of the audit committee.

Year of birth: 1960
Nationality: Austrian

dr. rudolf knünz

Dr. Rudolf Knünz

is a member of the supervisory board. He was voted into the supervisory board of the company at the annual general meeting on 15 March 2018. In the current period of office, Dr. Knünz is also a member of the human resources committee.

Year of birth: 1951
Nationality: Austrian

maria caldarelli

Maria Caldarelli

is a member of the supervisory board. She was voted into the supervisory board as an employee representative in 2018.

Year of birth: 1978
Nationality: Italian

Former Members of the Supervisory Board

matthias_massing

Dr. Matthias Massing

was a member of the supervisory board until 31 May 2022. He was first appointed to the supervisory board as an employee representative by the court in October 2021.

Year of birth: 1984
Nationality: German

jörgen dalhoff

Jörgen Dalhoff

was a member of the supervisory board until 30 September 2021. He was first voted into the supervisory board as an employee representative in 2012 and again in 2018.

Year of birth: 1956
Nationality: German

peter fritsch

Peter Fritsch

was a member of the supervisory board and also chairman of the audit committee until 11 March 2021. He was voted into the supervisory board in 2001.

Year of birth: 1949
Nationality: Austrian

peter brogle

Peter Brogle

was deputy chairman of the supervisory board until 15 March 2018. He was voted into the supervisory board in 2000.

Year of birth: 1942
Nationality: Swiss

nicole schultheiß

Nicole Schultheiss

was a member of the supervisory board until February 2018. She succeeded Detlef Mehlmann as employee representative and substitute member of the supervisory board in November 2017.

Year of birth: 1979
Nationality: German

This might also interest you